Ordu’da Futbolun Önemi

Ordu’da Futbolun Önemi

1903 yılından itibaren ülkemizde spor faaliyetleri görülmekte. Beşiktaş kulübünün etkin olarak faaliyet göstermesi bir çok takım ve kulübün kurulmasına ön ayak oldu. 1970lerde Ordu’da Güzelordu spor kurularak Yeni Orduspor‘un temelleri atıldı. İlk olarak amatör ligde kendine yer bulan takım zamanla güçlenerek Süper lig maçlarında kendine yer bulan Yeni Orduspor yaşanan tatsız olaylardan dolayı tekrar gerileme yaşayarak amatör gruba düştü. Borçlanma dalgasıyla gündeme oturan grup, forma satışı gibi farklı kampanyalara baş vurarak eski gücünü ortaya koymaya çalıştı. Bu uğurda pek başarılı olduğu söylenmese de takımın başarı elde ettiğini belirtelim.

Orduda Futbolun Onemi
Orduda Futbolun Onemi

Ordu’da Spor Faaliyetleri

Ordu, Karadeniz Bölgesinde yer alan ve fındığıyla tescillenen bir şehrimiz. Minik bir şehir olan Ordu’da spor faaliyetleri olarak futbola yoğun ilgi gösterilmekte. Çünkü karadeniz insanı enerjik, içi içine sığmayan fırtınanın dahi yetişemediği tipten insanlar. Karakter yapısı spor dallarının tercih edilmesinde etkili oluyor. Bu nedenle Ordu’da futbol yoğun ilgi görüyor.
Çekirdekten yetiştirme düşüncesiyle hareket eden Ordu, birçok spor lisesiyle ülkemizde en çok spor lisesine sahip şehirler listesinde üst sıralarda yer alıyor.
Spor liselerinde futbol, basketbol gibi birçok spor dalı bulunsa da yoğun olarak futbol dalının tercih edildiğini ve bu alanda birçok amatör oyuncunun yetiştiğini görüyoruz. Bu durumda Ordu’da futbola yoğun ilgi göstermesinin kanıtı olarak kayıtlara geçiyor.

Spor liselerine giriş şartlarının ağır olmaması her gencin futbol ile tanışmasına olanak tanıyor. Bu futbolu seven yetişkinler ayrıca www.ciudaddeburgos.net sitesi üzerinden canlı bahis oynayarak bir çok alanda da kazançlarına kazanç katıyor.

1970lerde Güzelorduspor kulübü, günümüzde hala yaşatılıyor. Son zamanlarda ad değişikliği ile anılsa da Yeni Orduspor takımının temelini Güzelordu spor oluşturduğunu belirtelim. Mağlubiyet ile anılsa da Güzelordu sporun güçlü bir Orduspor’un oluşmasında önemli bir basamak olduğunu belirtelim.
Yeni Orduspor takımı ilk olarak amatör ligde sahneye çıktı. Daha sonra güçlü ve hızlı bir şekilde Süper lige yükselen Yeni Orduspor takımı, yaşanan durumlar nedeniyle tekrar amatör ligde oynamaya başladı. Yaşanan olumsuzluklar başarısız bir takım algısı oluştursa da Yeni Orduspor’un hızla güçlenen bir takım olduğunu belirtelim. Son yapılan maçlarda 5-0 galibet elde edildiğini ve yüksek ara ile başarı elde ettiğini görüyoruz bu da takımın hızla güçlendiğini kanıtlıyor. Son günlerde yapılan maçlar beraberlik ve galibiyet ile sonuçlanıyor.

You May Also Like

Leave a Reply